A A A

Ocena użytkowników: 5 / 5

Gwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywnaGwiazdka aktywna
 

"Transplantacja narządów jest dla naszych chorych z nieodwracalnym uszkodzeniem narządów a także dla nas lekarzy, leczących i organizujących leczenie jak DEKALOG "
Profesor dr hab. nauk medycznych Marian Zembala Dyrektor Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu


Dzięki osobistemu poznaniu tematu transplantologii jestem jeszcze silniej przekonany o tym, że każdy człowiek powinien w odpowiednim czasie zająć stanowisko wobec przeszczepień
narządów, przemyśleć swój pogląd na ten temat i podjąć konkretną decyzję. W każdym przypadku należy taką decyzję respektować. Mam nadzieję, że opisane spotkanie przyczyni się do podjęcia pogłębionej dyskusji na ten temat, pobudzi tych, którzy ciągle rozważają etyczne aspekty śmierci mózgowej i nie są w stanie sobie wyobrazić, że mogliby – jak tysiące innych osób – walczyć o to, aby znalazło
dla nich nowe serce, płuca, nerka … które staną się ich częścią. 
Sławomir Rotengruber Prezes Zarządu Koła Zabrze Stowarzyszenia Transplantacji Serca im. Profesora Zbigniewa Religi


Na zaproszenie pani mgr Aleksandry Wiśniewskiej - WYLENŻEK Dyrektora Zespołu Szkół w Bytomiu ul. Powstańców Śląskich 6 - Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Katowicach oraz pani mgr Joanny Siukała – PAWŁOWSKIEJ członkowie Koła Zabrze uczestniczyli w spotkaniu informacyjno – popularyzacyjnym na temat programu  "Tak dla transplantacji" oraz aspektów dawstwa narządów, warunkowania, podstawy prawne, życie po przeszczepach. 
Spotkanie odbyło się w dniu 11 lutego 2020r w siedzibie szkoły o godzinie 11.00 i trwało do godziny 13.00.
Z ramienia Koła Zabrze uczestniczyli koledzy – Florian, Jan z osobą towarzyszącą oraz moja skromna osoba. Uczestniczyła młodzież z klas Liceum Ogólnokształcącego, klasy mundurowe Branżowej
Szkoły I i II stopnia – w sumie około 60 osób. 
Po miłym powitaniu przez panią Dyrektor szkoły oraz panią Pawłowską, ja przedstawiłem nas, to i kogo reprezentujemy i co jest celem nadrzędnym naszego stowarzyszenia. Młodzież obejrzała film dostarczony przez kolegę Janka – temat transplantacji, aspekty prawne opinie kościołów, aspekty moralne i psychologiczne, metody pobierania i przechowywania tkanek i narządów unaczynionych, metody i sposoby wykonywania przeszczepień, życie po zabiegach. Na sali …… cisza i zaduma. Następnie dyskusja na ten temat oraz pytania. Na wszystkie udzieliliśmy odpowiedzi
w sposób prosty i przejrzysty dla młodych, acz dorosłych uczestników. Oświadczenia Woli – zainteresowanie bardzo duże, dużo pytań na ten temat i jak to działa.
Klasa mundurowa ku naszemu zaskoczeniu przedstawiła inscenizację graficzną na temat  dawstwa narządów oraz samej transplantacji /uwidocznione na zdjęciach/. Spotkanie odbyło się w dobrej i miłej atmosferze, młodzież była przygotowana do dyskusji ku naszemu zaskoczeniu.
Po spotkaniu członkowie Koła Zabrze uczestniczący w tym spotkaniu złożyli podziękowanie dla RODZINY Dawcy narządów, która była obecna i zorganizowała to spotkanie.
Wręczyliśmy serduszko z mosiądzu i ….. moc dobrych i ciepłych słów. DZIĘKUJEMY !!!
Jesteśmy umówieni na następne spotkania, bo to kilka szkół. Przyjedziemy z radością.  Dziękuję za zaproszenie oraz perfekcyjne przygotowanie do spotkania.

Prezes STS Koło Zabrze